Pravidelný seminář Cycling University Českého svazu cyklistiky se rychle blíží a úměrně s tím se také plní poslední volná místa a rezervace v konferenční místnosti České unie sportu v Praze na Strahově, kde se populární cyklus cyklistických přednášek, ve středu 4. prosince, uskuteční.
K pilotnímu bloku přednášek pořadatelé zařadili také workshop na téma: Analýza biomechaniky došlapu, techniky běhu a poradenství v oblasti individuálního výběru sportovní obuvi, a tvarování sportovních ortopedických stélek na míru.
Jinými a cyklistickými slovy: pobolívá vás při jízdě na kole koleno či máte svalové potíže nebo snad pociťujete nepříjemné pálení a „mravenčení“ v oblasti chodidel? Pak by měl být výše uvedený workshop přesně tím pravým předmětem vašeho zájmu. Na základě jednoduchého, ale velmi přesného měření a počítačové grafiky se vytvoří a ve speciální peci vytvarují ortopedické vložky vyrobené z různých směsí materiálu, vloží se do cyklistických treter nebo běžeckých bot a ve většině případů dokáží potlačit nebo dokonce úplně eliminovat vaše problémy.
„V rámci workshopu bude možné prakticky vyzkoušet tlakoměrnou desku Footscan, včetně následné interpretace výsledků. Součástí bude také představení termoplastických stélek Formthotics
Tlakoměrná deska Footscan, slouží k objektivnímu měření a zaznamenávání distribuce plantárního tlaku s účelem provádět analýzu pohybových vzorců při chůzi a běhu, získat informace o postavení nohou a posoudit statickou i dynamickou rovnováhu. Použití Footscanu je široké a je hojně využíván v oblasti ortopedie, kineziologie a sportovních věd. Footscan umožňuje vytvořit detailní analýzu chůze a běhu, kterou lze využít při návrhu ortopedických stélek, výběru vhodné sportovní obuvi či přizpůsobení rehabilitačního cvičení.
Termoplastické stélky Formthotics jsou lehké, speciálně tvarovatelné vložky do obuvi, vyrobené z antimikrobiálního materiálu EVA (etylen-vinylacetát). Tepelnou úpravou se dokonale přizpůsobí tvaru chodidla, čímž poskytují optimální podporu a stabilitu. Jejich konstrukce přispívá k lepší biomechanice pohybu, optimalizuje distribuci plantárního tlaku a podporuje správnou funkci nohy při různých aktivitách“, informuje Tomáš Michálek, zkušený odborník a vědecký pracovník v oblasti biomechaniky a podologie, působícím v Laboratoři lidské motoriky CASRI Praha, při Armádním sportovním centru vrcholového sportu Dukla Praha, který také bude posluchače celým workshopem v Praze na Strahově provázet.
V případě zájmu o účast na semináři Cycling University je možné se registrovat: http://www.cyclinguniversity.cz/prihlaska-na-seminar-cu/ , ale nejpozději do 2.12.2024.
Do tohoto data je také potřeba uhradit účastnický poplatek účet: 1725000504/0600, variabilní symbol 116 a v poznámce uvést jméno přihlašované osoby a symbol CU.
Účastníci semináře následně obdrží Certifikát o absolvování semináře v rámci doškolovacího programu vzdělávání trenérů s licencí Českého svazu cyklistiky.
Časový program Semináře Cycling University ve středu 4. prosince 2024:
9:00 – 9:20 prezentace účastníků
9:25 otevření workshopu – „Poradenství v oblasti tvarování sportovních ortopedických stélek na míru“, přednášející: Tomáš Michálek (CASRI Praha)
9:30 – 9:40 přivítání účastníků, aktuality sezóny 2024/2025, Mgr. Viktor Zapletal
9:45 – 10:15 přednáška: „Nejdůležitější informace ČSC z oblasti sportovní, ekonomické, organizační, strukturální“ – přednášející: Mgr. Jaroslava Krakovičová, generální sekretář ČSC
10:30 – 11:30 přednáška: „Nejnovější trendy v oblasti sportovní medicíny v návaznosti na dostupné poznatky z přípravy na OH Paříž a diskutovaných novinek sezóny 2024“ – přednášející: Prof. MUDr. Libor Vítek, PhD, MBA
11:45 – 12:30 přednáška: „Zdraví žen ve výkonnostním sportu a cesta k optimálnímu potenciálu“
přednášející: MUDr. Jan Zapletal
12:30 – 13:00 občerstvení
13:00 – 14:00 přednáška: „Laktát – mýty a fakta, co je glukóza?“( výsledky a praktické poznatky testování skupiny výkonnostních cyklistů) , přednášející: Mgr. Tomáš Míka a František Trkal
14:00 – závěr